Izolacja chlewni pianką poliuretanową
Jest takie powiedzenie: „ Co jemy – tym się stajemy”. Życie na adrenalinie, długotrwały stres, hormony i inne substancje utrzymujące napięcie nerwowe – to jak już wiemy, wykańcza nas i skraca życie. A jaki to ma związek z hodowlą świń? Otóż ma. Mięso wieprzowe pochodzące z hodowli gdzie świnkom było zbyt gorąco, gdzie dorastały w ciągłej duchocie, jest dla nas konsumentów bardziej szkodliwe z powodu zwiększonej ilości substancji pochodnych stresu. Kiedy takie mięso spożywamy świadomie lub nie, narażamy się na ten wyniszczający czynnik stresu, w późniejszej konsekwencji może okazać się konieczne stosowanie środków uspokajających albo nasennych. Nietrudno zauważyć że ten problem dotyczy wszystkich zwierząt hodowlanych, hodowanych w celu konsumpcji ich mięsa przez człowieka, nie tylko świnek!
Jak w tej sytuacji może pomóc pianka poliuretanowa?
Kiedy sięgam pamięcią wstecz do lat dzieciństwa, to przypominam sobie takie malownicze obrazy: Upalny dzień, samo południe i maciora z młodymi w stawiku, po ryj zanurzona w błocie – istna sielanka, zero stresu. Dzisiaj to raczej czysta, niemal sterylna sala hodowlana, ale mocno zatłoczona co powoduje wzrost temperatury, zaduch i w dalszej konsekwencji stres zwierząt. W skrajnie złych warunkach temperaturowych można w upalny dzień zaobserwować wielowarstwowe stłoczenie tuczników w drzwiach i towarzyszące ciągłe awantury o lepsze miejsce, lepszy dostęp do świeżego powietrza. Winą takiej sytuacji bywa sufit i ściany chlewni, które akumulują ciepło i utrudniają szybką wymianę powietrza. Natryśnięta pianka na powierzchnię sufitu i ścian pomieszczeń hodowlanych zdecydowanie ogranicza kumulację ciepła – ważne szczególnie latem. Zimą natomiast natryśnięta warstwa pianki stanowi skuteczną barierę termiczną, co ma znamienne znaczenie przy wprowadzeniu małych prosiąt. Wówczas łatwiej utrzymać właściwą temperaturę jak też i wilgotność powietrza. Pokryte pianką powierzchnie nie absorbują wilgoci z wydychanego powietrza, co się przekłada na lepsze warunki higieniczne chowu i mniejszą potrzebę wietrzenia- mniej grzania- niższe koszty. W dalszej konsekwencji mniejszy stres zwierząt, niższa kłótliwość i lepszy przyrost masy mięsnej.
Natrysk pianki poliuretanowej jest uznaną i wysoko ceniona technologią przez wielu hodowców trzody chlewnej. Jest to rodzaj izolacji obiektów hodowlanych, który skutecznie podnosi efektywność produkcji, jakość konsumpcyjną produktu i w pominięciu szeroko pojętej polityki cenowej – zadowolenie i satysfakcję hodowców, a finalnie lepszy stan zdrowia konsumentów.